Glamoč je naselje i središte istoimene opštine u jugozapadnom dijelu Bosne I Hercegovine.
Prostor Glamoča i glamočke opštine obuhvata tipičan krški kraj s dva markantna geomorfološka područja – prostranu ravan polja od oko 129 km2 površine i mnogo veće područje planinskih bila i krških visoravni od oko 867 km2. Četvrta po površini opština u BiH.
Plan grada
Naselje se prvi put zvalo Delmoč, zatim Dlamoč i na kraju Glamoč. Stara imena vjerojatno potiču od ilirske riječi „delma“ koja označava ovce. Prema tome, naziv grada označava područje pastira ili mjesto pogodno za uzgoj ovaca. Druga teorija tvrdi da Glamoč poti;eče od riječi „glama“, što znači “stjenovito brdo”. Tokom osmanskog razdoblja grad je zabilježen kao Biograd , Belgradčik i Biogradaz.
Obilježja grada
Grb grada Glamoča
Grb ima oblik štita. Na grbu su prikazane planine koje okružuju Glamoč i glamočko polje oranice prekrivene snijegom koje simboliziraju plodno glamočko polje te zelena stabla koja ukazaju na bogatstvo šumama. Na dnu grba je prikaz srednjovjekovne tvrđave koja se još zove Tabija.
Uprava
Glavno upravno tijelo opštine Glamoč je Opštinsko vijeće koje se sastoji od 15 vijećnika izabranih na lokalnim izborima na četiri godine.
Naselja:
- Babića Brdo
- Biličić
- Crni Vrh
- Ćirići
- Ćoslije
- Dolac
- Dragnjić
- Dubrave
- Đuličan
- Glavica
- Halapić
- Hasanbegovci
- Hasići
- Hotkovci
- Hozići
- Hrbine
- Isakovci
- Jakir
- Kamen
- Karajzovci
- Karlovac
- Kopić
- Korićna
- Kovačevci
- Krasinac
- Malkočevci
- Malo Selo
- Maslina Strana
- Mladeškovci
- Odžak
- Opačić
- Perduhovo Selo
- Petrovo Vrelo
- Podglavica
- Podgradina
- Podgreda
- Potkraj
- Popovići
- Pribelja
- Prijani
- Radaslije
- Rajićke
- Reljino Selo
- Rore
- Rudine
- Skucani
- Staro Selo
- Stekerovci
- Šumnjaci
- Vagan
- Vidimlije
- Vrba
- Zaglavica
- Zajaruga
Poznate ličnosti iz Glamoča
Miroslav Čangalović, operski pjevač
Todor Petrović, fudbaler
Stojan Srdić, pisac
Zaim Topčić, pisac
Vule Trivunović, fudbaler
Slavko Zagorac, penzionisani fudbaler I menadžer
Kulturno istorijsko nasljeđe
Najstarije očuvane građevine na ovom području datiraju iz doba kada su ovaj kraj naseljavala Ilirska plemena. Na mnogim mjestima po čitavom polju pronađeni su ostaci njihovih građevina, a negdje i groblja.
Karta iz 18. vijeka
Poslje njih na ova područja dolaze Rimljani, čiji su se tragovi takođe zadržali. Važno je napomenuti da je kroz Glamočko polje prolazio stari rimski put Solin — Budimpešta, što dovoljno govori o važnosti ovog mjesta. Pronađeno je mnoštvo ostataka koji su prikupljeni do 1970. godine. Najveći broj spomenika nađen je u području sela Halapić.
Iznad grada, u delu koji nosi ime Stari grad, vidljivi su ostaci tvrđave. Nosi ime Tabija, što na turskom znači ime tvrđava. O njoj se zna toliko da je iz predturskog perioda i bosanski kralj Stefan Ostoja Kotromanić je na prostoru Tabije podigao sebi zamak.
Geografski položaj
Kompletna regija kojoj Glamoč pripada ima određene prednosti za poljoprivrednu proizvodnju u vidu dobrih klimatskih uslova i vode. Glamočko polje leži u zapadnom dijelu BiH sa smjerom
pružanja koji je paralelan sa Dinarskim planinskim sistemom, sa kojim čini složen sistem Dinarskog holokasta. Obod polja je predstavljen jako strmim i visokim krečnjačkim padinama.
Glamočko polje
Zapadnoj Bosni i Hercegovini odgovara područje dinarskih bila i polja koja se prema jugoistoku nastavljaju u planinsku Hercegovinu. Planinska bila se sastoje od krečnjaka, a između njih su spuštena i kraškom erozijom izdubljena polja i u ovom delu preovlađuju krečnjaci i dolomiti.
Sa prostrane visoravni zapadne Bosne dižu se planine visoke od 1700 do 2000 metara i pružaju se u paralelnim nizovima.
Glamočko polje
U klimatskom pogledu, cijeli glamočki kraj pripada planinskom kraškom klimatu sa kratkim, sušnim i svježim ljetom i veoma dugim, hladnim, sniježnim i surovim zimama.
Proljećno i jesenje vrijeme ovdje vrlo kratko traju. Već od septembra se javlja prvi snijeg, koji formira dosta visoki sniježni pokrivač, koji se otopi tek sredinom maja.
Decembar, januar i februar uvijek imaju prosječnu temperaturu ispod nule. Ljeti temperatura rijetko prelazi 20 stepeni, a obično se kreće oko 15 stepeni. Prosječna godišnja temperatura u
Glamoču iznosi 7,2 stepena. Nad glamočkim krajem tokom godine padne prosječno iznad 1.480mm padavina.